Zkoušky - podzim 2021 Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
Slabcice_16.JPGV říjnu jsme absolvovali zkouškový maraton

Klubové všestrané zkoušky Kyselka 15.-17. 10. 2021
Skye (Jolly Roger Tercius) III. cena

Klubové podzimní zkoušky Slabčice 23. 10. 2021
Elliot (Key Elliot Tercius) I. cena res. CACT
Bady (Jolly Good Fellow Tercius) III. cena

Jihočeské derby Ratiboř 30.-31. 10 2021
Alf (Hector Tercius) KPZ I. cena res. CAC, KZVP I.cena
Skye (Jolly Roger Tercius) KPZ II. cena,  KZVP I. cena res CACTVšestranné zkoušky na Kyselce jsou vždy perfektně připravené v krásných terénech a velmi obtížné. Ani letos tomu nebylo jinak.
Skye začala docela špatně. Slídit na nízkém trávníku, kde se navíc před tím venčili psi, se jí absolutně nechtělo. Přitom rozhodčí měli prostoru dost. Na handling házeli zvěř netypicky vně trojúhelníku. Navíc jsem podcenila, že u lesa se bude vítr točit, takže Skye šla sice hezky, ale když na kus nenarazila, šla po příčné stopě a navětřila druhý kus. Za záměnu dostala 1 a byli jsme hned ve 3. ceně. Druhý kus už šla dost hězky, známka 3 byla hodně přísná. Dohledávku měla rychlou (nechápala jsem, za co jí snížili známku z nosu, když šla perfektně), vlečka byla také bez problémů. Na vodě jsme začínali handlingem, Skyinou parádní disciplinou. Vybrala jsem si kachnu, která tam ležela, jak máme nacvičeno, Jenže jsem netušila, že rozhodčmu druhá kachna vyklouzne a hodí ji tak, že byly obě prakticky v přímce a ta, na kterou jsme měli jít jako druhou bude o 5 m blíž. Tohle Skye nedokázala, aby kachnu nepřinesla,  a asi by to dokázalo jen velmi málo psů. Takže jsme měly další 2 a jak jsme byly rozhozené, tak i následná dohledávka v rákosí se nám moc nevedla. Vodění a marking už byly opět bez problémů. Druhý den jsme začínali barvami. Protože o nic nešlo, rozhodla jsem se pro šoulačku. První fáze byla dobrá, po odložení vydržela, na rozkročení se rozešla a a po cca 5 metrech zalehla a koukala. Já také. Nikdy neodkládáme vleže, Skye ani pořádně daunovat neumí. Tak jsem nejprve mávla na přivolání mírně, pak víc, a nakonec jsem ji musela tiše přivolat hlasem. Konec už zvládla. Už delší dobu tvrdím, že mě na zkouškách skoro nic nepřekvapí, ale Skye se to povedlo. Barvu šla s chutí a dost přesně. V jednom místě byl skoro pravoúhlý lom a tam jsme se zamotaly. Nejprve pokračovala rovně, když se chtěla vracet, tak nás odtroubili poprvé. Pak jsem nevěděla, kde ji nasadit, tak jsme šly zase špatně. Když jsem ji konečně nasadila správně, šla už velmi jistě až ke kusu. Celkově sice za 2, ale až na to jedno místo šla celou dobu jistě a dost přesně (občas jsem viděla přímo pod nohama barvu.) Končily jsme obávaným malým lesem. Prý každý první pes ve skupině měl problémy. Se Skye jsme začínaly. Ale v podstatě šlo o to nevypadnout, stejně už jsme měly hromadu chyb. První kus přinesla celkem dobře. Na druhý sa zas na chvíli zasekla. Tak jsem vyzkoušela náš reset. Vzít ji na voditko, uklidnit, pochválit, odměnit a vypustit. Za chvilku byla zpět s druhým kusem a stihla to na 4. Vlečku šla excelentně, i odložení bylo bez problémů.
Skončily jsme sice opět ve třetí ceně a opět předposlední, ale výkon byl o hodně lepší, než v Kokorách. Hlavně na barvě se zlepšila, nabyla sebejistotu i v malém lese i na poli.

Slabčice jsme brali jako příležitost pro mládež: Elliota a Badyho. Elliot šel moc pěkně. Dostal malou 3 z přinášení, ani nevíme přesně za co a na druhém přinášení mu vytkli, že má špatný pohled. Co tím rozhodčí mysleli, naprosto netušíme. Zřejmě to musel být bezchybný výkon, když za něj dali 4. Pak sbíral jednu 4 za druhou, až vlečku srstnaté si udělal trochu velkoryseji a rozhodčí ji ohodnotili za 3. To ho stálo rozstřel proti podstatně starší a zkušenější feně, ale res. CACT je výborný začátek. Je vidět, že neúspěch ve Vacíkově byl opravdu způsobený zdravotní indispozicí. Bady začal dobře, měl sice 2x 3 z přinášení, ale viděla jsem to dost zblízka a nevím, za co ty 3 byly. Marking a kachnu z vody zvládl bez problémů. Na pernaté vlečce už bylo znát, že jsme v týdnu přehnali trénink a Bady je unavený, tam dostal 2 a z vlečky srstnaté 1. Cvičili jsme hodně intenzivně a bylo toho moc. Ale došel ve 3. ceně. Po odpočinku zase začíná fungovat.
Oba kluci uspěli a udělali mi radost.

Poslední akce sezóny bylo Jihočeské derby v Ratiboři. Terény jsme neznali, byli jsme zvědaví. Účastnili se zkušenější Skye a Alf.
V sobotu byly podzimní zkoušky. Skye začla kachnou z vody pěkně, ale pak bylo vodění, jednak byly v terénu místu šlahouny ostružin a jednak se melo projít dvojákem stromem, kam jsme se my, objemnější sotva vešli sami. Pes by musel za paty. Skye šla velmi nesoustředěně už od začátku, na ostružinách udělala jednu chybu a strom obešla ze špatné strany. Tak jsme byli rychle v 2. ceně. Zlobila jsem se na sebe, nesrovnala jsem ji a nesoustředila se. Další bylo slídění. Tam jsem pro změnu zírala v příjemném překvapení. Skye hledala dynamicky, pěkně, v ideální vzdálenosti. Proč zrovna nám dali rozhodčí 3 a ostatním za skoro stejné výkony 4 jsem nepochopila nejen já, ale i někteří kolegové z korony. Ale s tou 2 z vodění to bylo jedno. Pak šla vše bez chyby. Až z posledního přinášení z markingu jsme po dlouhé době dostali 3. Prostě smůla losu. Poslední pes, poslední skupiny, kachna už značně opotřebená. Po dopadu trčelo na každou stranu něco a Skye si ji podle rozodčího příliš přerovnávala. Alf začal velmi dobře. Jen na vodění se také nevešli do dvojáku stromu, ale dostali 3. No a na nešťastném markingu mu kachna upadla. I když ji ihned korektně sebral a přinesl, snížili mu známku. Stálo ho to CACT, ale i res. CACT je krásný.
V neděli byly zkoušky z vodní práce. Handling na 2 kachny byl trochu ošemetný, ale zvládla ho Skye i Alf. Dost psů na něm zaměnilo. Marking, vodění, vše bylo bez problému. Jen oba dostali z vyhledávání v rákosí 3. Alf trochu vybíhal, měl úsek krátký a byl rychle hotový a nevěděl, co dál. Skye na svůj standard šla výborně, ale měla docela špatný úsek, hledala víc ve vedlejším. Před sebou měla jen pár stromů s minimem podrostu, tam se jí nechtělo. Takže u ní byla 3 zcela odpovídající. Alf doplatil na to, že se začínalo klidem na stanovišti. Pepa si netroufl jít na volno a dostal druhou 3. Ale oba šli velmi dobře. Startovní pole bylo plné zkušených psů, včetbě několika šampionů práce. Takže i když jsme nebyli umístění tak vysoko, s výkony jsme byli velmi spokojení. Alf nedělal chyby v přinášení, Skye se rozběhala na slídící discipliny. S trochou štěstí to mohlo vypadat jinak. Ale to jsou zkoušky.
Sezónu jsme uzavřeli celkem úspěšně, každý jsme udělali pár vůdcovských chyb, měli jsme kousek smůly nebo málo štěstí, jak se to vezme. Ale psi fungují a Skye se proti úděsným výkonům na jaře dost zlepšila. Bady i Elliot mají loveckou upotřebitelnost. Takže další cíle jsou splněny.
Aktualizováno ( 3. duben 2022 )
 
Obrázek...
image004.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS