Ohlédnutí za rokem 2022 Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
cindy.jpg

Jako každoročně bilancujeme uplynulý rok, co se podařilo, co méně.Rok 2022 byl opět velmi různorodý, v něčem úspěšný, v něčem neúspěšný.

Na jaře Elliot dokončil titul Český šampion. Nejprve res. CAC na výstavě v Č. Budějovicích, pak CAC na klubové výstavě a potvrdil ho ještě dalšími CAC a res. CACIB. Je čekatelem Klubového šampiona a Grandšampiona. Nevedlo se mu na všech výstavách, ale postupně se učí předvádět.
Bady (Jolly Good Fellow) neměl z počátku štěstí, až v Klatovech získal titul Národní vítěz a je rovněž čekatelem Grandšampiona a Klubového šampiona.
Skye (Jolly Roger) se dařilo střídavě. Začátek sezóny se jí moc nevyvedl, měli jsme smůlu a byla věčně druhá. V Klatovech získala CAC, ale Národního vítěze získala Nikee Jozucita, která patří do týmu Tercius také. Až v druhé polovině roku se karta obrátila a Skye dokončila titul Grand šampion, získala k tomu, CACIB, BOS a kvalifikaci na Crufts. Teď už ji nevystavujeme, možná zkusíme dokončit klubového šampiona, na který jí chybí poslední titul.
Překvapením byla Laudie (Laudine), která se ještě na jaře příliš neprosadila. V Klatovech získala prvního CAJC, druhého v Praze spolu s kvalifikací na Crufts a vše završila CAC v mezitřídě na klubové výstavě a mezinárodní výstavě v Č.Budějovicích. Získala titul Junior šampion a je čekatelkou Klubového šampiona a Šampiona ČR. Ty poslední 4 výstavy byly pozoruhodná šňůra úspěchů.
Nikee Jozucita, která patří naší Báře a bude chovná posila Terciusů, po nevydařeném začátku sezóny zazářila v Klatovech, kde získala titul Národní vítěz, ale i BOB a BOS IV. Junior šampion jí utekl o fous, v současné konkurenci není divu. Aura (Maura) kromě VN1 na klubové výstavě získala i na první "dospělé" výstave V2. Začátek je slibný, Junior šampiona si nestihneme, ale roste z ní hezká fena.
Z odchovů je vidět i Lamorak (Keemun), který získává střídavě CAC nebo res. CAC a VD. Stále se dodělává, jeho čas přijde.

Pracovně jsme měli letos vysloveně smůlu.
Skye se nepovedly ZPR, pak získala CACT z podzimních zkoušek na Východočeském derby. Od té doby měla smůlu, Na Vč derby pokazila vyhledávání v rákosí, takže se celkově nijak výrazně neprosadila. Na Rožmbeském poháru pracovale excelentně, do poslední discipliny šla s jedinou trojkou a nadějí na titul. Na barvě si to pokazila z skončila ve 2. ceně. Další šanci na dokončení Šampiona práce měla na Speciálních zkouškách v Bernarticích. Po výborném začátku jsme si nerozuměli s rozhodčími na dvojitém markingu a Skye druhý kus vůbec neviděla padat. Proto dohledávala a dvojka ji odsunula do 2. ceny (přesto na 5. místě) Konec sezóny měla úplně špatný, protože s ní cloumaly hormony a falešná březost. Přesto na Jihočeském derby alespoň zabodovala na zkoušce z vodní práce, kde získala res. CACT.
Bady začal vehementně s pár chybami na Podzimkách na Vč derby, ale naprosto bezchybným výkonem získal CACT na zkouškách z vodí práce. Na Vacíkově se zlepšil a konečně došel PZ v 1. ceně s res. CACT. Na všestranných zkouškách měl smůlu, z nepozornosti přešel na barvě srnce a vypadl. Konec sezóny měl už špatný, byl přetrénovaný. Jen zkoušky z vodní práce mu sedí a došel je v 1. ceně.
Elliot začal slibně ve Vacíkove 1. cenou z PZ, ale pak lajdačil. Dělal zbytečné chyby (třeba 2 z vodění a měl sérii 2. cen. Také potřebuje trochu víc času.
Alf (Hector) se zúčastnil jen Jihočeského derby. Po výborných PZ v 1. ceně s res. CACT úplně pokazil marking na vodních pracích a zkazil si nadějnou pozici.
Laudine chodila letos první sezónu. Začala na V4 derby impozantně 1. cenou a res. CACT za zkušenější Skye, ale pak měla dva neúspěchy, Na VČ derby byla druhý den unavená a nedohledala kachnu, ve Vacíkově se lekla hejna ptáků a utekla z vlečky. V Bernarticích měla velkou smůlu. Po velmi pěkném výkonu měla na PZ poslední disciplinu zdánlivě jednoduchou dohledávku. Něco se jí v terénu nelíbilo a o necelých 30 vteřin jí utekla 1. cena a CACT. Na Jihočeském Derby došla dobře PZ ale na SVP se jí vůbec nechtělo hledat v rákosí a skončila ve 2. ceně.
Takže pracovní sezóna byla letos paradoxně méně úspěšná, než ta výstavní. I přesto, že výsledky neoslňují, jsme měli většinou z výkonů psů dobrý pocit.

No a nakonec to nejdůležitější, zdraví našich psů. Derry (Cinderella) měla na jaře problémy s páteří a úplně ochrnula na zadní nohy. Protože se snažila se aspoň plazit a i jinak vypadala, že má vůli žít, ostatní zdravotní nálezy má v pořádku, jsme se rozhodli pro léčbu a rehabilitaci. Po měsíci nervů, potu a slz začala Derry chodit i bez opory, později se jí hybnost vrátila a kromě drobné vady chůze (trochu vybočuje pravou zadní) je plně pohyblivá. Ujde s námi kolem 5 km i v terénu, dokonce vyžaduje občas vlečku nebo dohledávku. Bohužel, hony jsme jí pro jistotu odepřeli. Ona i její sestra Contia na Nový rok oslaví 12. narozeniny. To, že Derry chodí, považuji za náš největší letošní úspěch, větší než všechny poháry a tituly. Bohužel jsme na konec roku měli i smutnou zprávu. Ve věku 12 a 3/4 roku umřel Elwood (Bedivere), pes, se kterým jsem prožila hodně, i když nebyl přímo můj. Prostě nemůže být radost bez bolesti a tak i tento rok byl trochu jak na houpčce. Od výšin radosti z úspěchů po největší bolest z odchodu Elíška.

Dá se říci, že letošní rok byl jako ty předešlé. Jednou dole, jednou nahoře. Tak už to chodívá. Jsme rádi, že si můžeme naše holky a kluky užívat a že nám dělají radost (při úspěchu i při neúspěchu).
Aktualizováno ( 6. prosinec 2022 )
 
Obrázek...
image003.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS