Jihomoravské derby Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
trubac.jpg

Rohozná 13.-14. 7. 2019

Fleur de Lis Tercius - PZ III. cena, ZVP II. cena, 9. místo
Skye (Jolly Roger Tercius) - PZ II. cena, ZVP I. cena, 4. místo
Irmina Tercius - neobstálaJihomoravské derby V Rohozné se nám velmi líbí. Letos jsme plánovali, že půjde Bára s Fleur, Ivana s Rendi a k našemu překvapení se přihlásila i Dáša s Irminou. Bára a Ivana už nějaké zkušenosti mají, ale Dáša je naprosto nezkušená a Irmina nedocvičená. Ale šanci měly.

Nakonec bylo vše jinak. Termín se posunul o týden a Bára nemohla, tak jsme se dohodly, že Fleur povedu já. A v pátek v poledne volala Ivana, že nemůžou, že si Rendi rozřízla ošklivě tlapu. Ačkoliv jsem vůbec neplánovala startovat, nakonec jsem vedla dvě, Fleur a Skye, protože jiného náhradníka jsme neměli. Zdálo se, že mě čeká rušný víkend.

A čekal. V sobotu byly podzimní zkoušky. Fleur šla hned první vlečku pernaté velmi velkoryse, takže nám snížili o bod za nepřesné vypracování a o druhý za nakročení při odevzdávání. Bylo mi jasné, že zkoušky nebudou legrace a nadávala jsem si, že jsem vytáhla Skye. Ta ale byla statečná. Vlečku šla sice nepřesně, ale přináší spolehlivě a měla za 3. Marking byl bez problémů. Na kachně mi Skye udělala odbočku ke koroně, sice bez povelu, ale za 3, Fleur s přinášením blbla tak, že si vysloužila 1. Zaslouženou. Vlečku srstnaté šla Fleur taky mizerně, takže dostala další 1, kromě toho jsem jí to trochu zkazila já, protože jsem jí pískla, když už nesla kus. Naopak Skye šla přesně a svižně a dostala 4. Na vyhledávání Fleur excelovala a i dohledávka byla rychlá a zkušená. Přesto to celkově nebylo lepší, než 3. cena. Skye naopak na vyhledávání nevěděla, co má na posekané trávě dělat. Odbíhala jen na krátko a pořád koukala, kam ji pošlu. Tak nás známka 2 shodila do 2. ceny. Dohledávka už byla bez problémů a celou dobu přinášela Skye velmi spolehlivě. Irmina se statečně probojovala přes vlečky, až na markingu ji vyhodili, údajně za načínání. Nemohu posoudit, byli jsme v jiné skupině, ale Irmina nemá tvrdou mordu. Tohle bych nečekala. Kachny nebyly moc kvalitní. Ale jak říkám, nebyla jsem u toho.

Druhý den byly vodní práce. Začínali jsme na vyhledávání v rákosí. No rákosí... Nějaké tam bylo, ale také bodláky, kopřivy, svízel a vůbec hrozný terén. Nejhorší bylo, že nám rozhodčí nedovolili popojít a Fleur měla brzy prostor prohledaný a stála přede mnou s otázkou v očích "tady jsem už byla, co teď?" Nemohla jsem jí pomoci, rozhodčí mě ihned zastavili. Takže i když začátek byl velmi pěkný, dostala nakonec 2. Počítala jsem, že Skye, která nikdy v rákosí neslídila, dopadne ještě hůř. Opět překvapila. Nechodila sice moc daleko, ale poctivě prohledávala hustý porost. Nakonec dostala slušnou 3. Měla jsem radost. Vodění jsme s Fleur překlepali na 3, se Skye kupodivu na 4, a šli na dohledávku kachny. Z předchozí skupiny vypadli 3 psi ze 6 a první z naší skupiny vypadl také. Na tu kachnu, kterou nedohledal, jsem nastupovala s Fleur. Ona je zkušená, ale z prvního vlezu do podrostu se vrátila po chvíli bez kusu, ale bez povelu pokračovala v hledání s do 3 minut kachnu měla. Skye jsem vypustila a plánovala, kudy ji pošlu podruhé. Než jsem se rozmyslela, vracela se s kachnou v čase do půl minuty. Moc se její práce líbila. Na handlingu na vodě se mi Fleur urvala a šla bez povelu, takže si pořídila ještě druhou 2. Skye šla hezky, ale druhou kachnu neviděla a musela jsem ji trochu přemlovat, aby šla, kam jsem ji posílala, takže nám dali 3. Marking s Fleur byl na infarkt. Opět se stalo to, co na Derby ČR, že se kachna při dopadu roztrhla a Fleur přinesla kachnu s visícími vnitřnostmi. Rozhodčí u nás tvrdil, že ji načala Fleur, ale rozhodčí u kusu říkal, že podle něj ji nebrala nijak tvrdě a že to není její chyba. Takže nakonec jsme dostali 4, ale chvíli jsem nás viděla venku. Skye šla s větším lomem a dali jí 3. Vzhledem k únavě a terénu jsem za ni byla ráda. Klid na stanovišti šla Fleur na volno a Skye na jistotu na řemeni. Celé to vylepšilo to, že napravo od nás ob psa byla fena, která celou dobu intenzivně kňučela. Bála jsem se i dýchat, abych Skye nerušila. Ale ta to zvládla s přehledem, jen se několikrát podívala, co tam to zvíře vyvádí. Sama byla naprosto tiše a v klidu (a to jsme měli vlastního rozhodčího, který nás hlídal). I střelbu skutečně neflákali, tak jsme si užili klid naplno. Jen díky dešti byl klid trochu kratší.

Irmina bohužel dopatila na nezkušenost svoji i paničky na handlingu na vodě. Příliš mnoho povelů k přinášení jim vyneslo nulu a bohužel vypadly. Irmina handling moc neuměla a nebyla na druhou kachnu zvyklá. Smůla.

Fleur tentokrát neměla prostě den a navíc jí moje vedení na zkouškách vysloveně nesedí. S Bárou chodí zřetelně líp. Něco pokazila ona, něco jsem jí zkazila já.

Skye šla moc pěkně. Celkové 4. místo mezi daleko zkušenějšími psy byl opravdu úspěch. Mám z ní velkou radost.

Irmina prokázala, že bude letos schpná zkoušky dojít a moc příjemně mě překvapila. Budeme s nimi pokud možno trénovat a pak budeme držet palce na další pokus.

Zkoušky byly posuzované velmi přísně. Některé drobnosti, které se tady už penalizovaly, nám prošly i na všestrankách. Ale posuzování bylo naprosto korektní a bez výkyvů v něčí prospěch či neprospěch, bez nesmyslných excesů. Jen prostě přísné. O to spokojenější jsem s výkonem Skye. Fleur prostě nesedím a neměla svůj den. Do Rohozné se rádi vrátíme.

Aktualizováno ( 15. říjen 2019 )
 
Obrázek...
image024.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS