Ohlédnutí za sezónou 2014 Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
smecka.jpg
Končí nám další chovatelský, zkouškový a výstavní rok. Jaký byl?

Jako každý, v něčem úspěšný v něčem trochu smolný, ale vcelku můžeme být spokojeni.Výstavy
V zimě jsme začali výstavami. Derry (Cinderella Tercius) získala druhý titul CAC, potřebný pro titul Grand šampiona, třetí se jí zatím získat nedaří. Áju (Ike z Vlčích luk) jsme po dlouhé době vzali na výstavy do třídy veteránů. Na rozdíl od mladších let si Ája na konci kariéry výstavní kruh užívala. Když jsme v Brně běhali o nejlepšího veterána a diváci začali tleskat, Ája vypjala hruď, zvedla hlavu a natáhla krok, takže jsem jí téměř nestačila. Nakonec získala letos titul Veterán šampion ČR a ještě poté získala BOV (nejlepší veterán plemene) na klubové výstavě KCHLS ve velmi pěkné konkurenci.
Eda (Now I´m Here Exotic Lunas) se může pochlubit jedním titulem CAJC, Blekýs (Blackberry Tercius) získal první titul CACIB. Z našich odchovů Derrinka (Debora Tercius) získala několik titulů CAC a čeká na další sezónu, aby dokončila českého šamiona. Joy (Eirene Tercius) získala tituly Junior šampiona Maďarska, Slovenska a ČR. Často byla tato výstavní sezóna ve znamení druhých a občas i horších míst. Někdy to byla smůla na lepší soupeře, někdy na rozhodčí, kterým se líbily jiné typy. Ale vcelku jsme si ostudu neudělali

IMG_20121104_123400.jpg

Chov
V chovu nedopadly naše plány podle našich představ. Nakryli jsme Derry krásným psem Limited Edition Black Brianta (Larry) a k naší hrůze jsme zjistili, že čeká jen jedno štěně. Porod jednoho štěněte je vždy rizikový. Nakonec vše dobře dopadlo a narodila se pěkná silná a zdravá fenečka Fleur de Lis Tercius. Dostala ji Petra Šedivá, která na ni čekala již mnoho měsíců, ale nechali jsme si ji ve spoluvlastnictví. Roste z ní zajímavá a pěkná fenka, kterou by bylo škoda neprezentovat.

Pict0610.jpg

Pracovní zkoušky
jsou už tradičně naší nejsilnější stránkou.

OVVR zvládli výborně jak Eda, tak Ekran a Rendi (Erendis).
Ginny (Art´s Ginny Tercius) hned na prvních zkouškách, Derby ČR (což jsou kvalifikační zkoušky ZPR) ve velmi kvalitní konkurenci zvítězila, a jako třešnička na dortu bylo druhé místo Blekýse a deváté Elwooda (Bedivere Tercius), všichni v I. ceně. Elwood ještě zazářil na zkouškách vodní práce, kde skončil v rozstřelu (opět) druhý a získal již druhý titul CACT.

Derry se po porodu vrátila na zkouškové kolbiště neslavně, na Severomoravském derby jednou vypadla, jednou skončila v druhé ceně a ani na Jihočeském derby se jí také nedařilo.  Ani Ginny neměla na Jč derby obvyklé výsledky. V podzimních zkouškách ji porazila naše výcviková svěřenkyně Mája (Jary Flet z Vlčích luk), jen „vodky“ došla s titulem CACT.

Na Severomoravském derby zachraňoval čest rodu Blekýs, zato důkladně. Stal se vítězem zkoušek. Další CACT získal ve Švábenici na lesních zkouškách. Na několika zkouškách se nedostal s plným počtem bodů do rozstřelu, protože s plným počtem došlo i 8 psů. Už pro něj nižší zkoušky, zejména RK prostě nejsou.

Eda získal během sezóny 3x CACT a to ve věku 14-16 měsíců, SZVP ve Švábenici dokonce vyhrál. Aleně Melicharové se povedlo odvést na podzimních zkouškách ve Vacíkově Tiu (Contia Tercius) ve II. ceně a tím splnit podmínky k udělení Šampiona ČR. Byl to velký úspěch, museli jsme Tiu odnaučovat reakci na výstřel, kterou získala díky špatné zkušenosti při výcviku. Na to, že to byla premiéra pro obě, dopadly výborně.

A pak přišly vrcholy sezóny. Field Trial na kachny se Derry ještě nepovedl a vypadla, ale Ginny získala titul CACT a ještě res. CACIT, za celkově druhé místo. Rožmberský pohár pokazilo trochu to, že se místní zemědělci rozhodli sekat Mokrá luka právě v den konání zkoušek, takže slídění na strništi nebylo to pravé. Ale rozhodčí byli velmi rozumní a terén zohlednili, takže slídění nebyla katastrofa, pokud pes dohledal v časovém limitu. Dohledávka už tak jednoduchá nebyla a občas s ní měl někdo problémy. Ginny „díky“ pochybnému výkladu pravidel na vodě nezískala o jediný bod vítězství. Druhé místo je krásné, ale přece jen je trochu s pocitem nespravedlnosti. Derry jsem zkazila práci na barvě, takže skončila ve II. ceně, ale celkově na pěkném 7. místě. Zdálo se, že začíná pracovat dobře. Elwood měl tentokrát smůlu. Barvu šel pěkně, rychle, ale trochu pod větrem. Před koncem si to chtěl trochu zkrátit a přešel na stopu pomocníků, kteří zanášeli kus a zanechali výraznou stopu. Srnce minul o pár metrů, ale stejně nesplnil disciplínu a vypadl. Před MSR to nebylo povzbudivé.

Vrchol sezóny bylo MSR ve Zlíně. Letos se kvalifikovali čtyři psi z našeho chovu – Ginny, Blekýs, Derry a Elwood. Kvalifikuje se maximálně 20 psů ale 6 míst je rezervované ro zahraniční účastníky. Letos startovali 3 zahraniční psi a celkem 15 z ČR, byla naše účast velký úspěch, který se pravděpodobně už nikdy nezopakuje. Vedla jsem Elwooda i Derry a prožívala si dvoje nervy. Zkoušky byly těžké. Pět psů nedokončilo. Rozhodčí byli odhodláni penalizovat každou chybičku, někdy až na hranici zkušebních řádů. Tak jsme postupně dostávali nižší známky. Derry hned na handlingu na vodě 1 (což znamenalo nejlépe III. cenu), Ginny nebavilo slídit na posekané louce (takže známka 2 a II. cena). Do druhého dne šli bez zásadních šrámů jen Blekýs a Elwood. Blekýs měl smůlu na slídění (ani jemu nevyhovovala posekaná louka a dostal za 2). Takže se rýsovala neuvěřitelná situace, že by mohl nejlépe dopadnout Elwood, největší outsider. Po zmatcích s počítáním známek se neuvěřitelné stalo pravdou. Elwood (Bedivere Tercius) skončil na třetím místě v I. ceně a titulem CACT a splnil podmínky k získání Českého šampiona práce. Ostatní si nevedli také špatně, i když neskončili v I. cenách. Ginny byla celkově pátá, Blekýs sedmý a Derry třináctá.

Poslední byly všestranné zkoušky u Temelína. Velkou smůlu měl Eda, který si na dohledávce kachny pravděpodobně zašlápl zvěř do vody a vypadl. Ostatní šli moc pěkně. Blekýs měl jen chybu na následování, slídění (už je starý mazák) a na handlingu na poli nezvládl poslušnost. Ginny netrefila marking, šla nesoustředěně barvu a měla tradičně problémy s přinášením pernaté. Derry měla velkou smůlu. Při přinášení bažanta na handlingu na ni přišla potřeba a odložení zvěře a povel znamenaly dílčí známku 1 a celkově 3 z přinášení pernaté. Pak měli rozhodčí pocit, že zapřela králíka na dohledávce v poli, takže další dílčí 1 a 3 z přinášení srstnaté. Poslední trojka byla kuriózní. V úhlu asi 30 stupňů od markingu byl na sloupu opravář. Derry si ho všimla až po vhození kusu a nespustila z něj oči. Po vyslání šla spíš směrem k opraváři, v půlce si vzpomněla, co má dělat a šla přesně bez dohledávání. Ale vybočení rozhodčí ohodnotili známkou 3. Přesto šla z naší skupiny nejlépe. Velmi nás překvapilo, že nás povolali do rozstřelu o 2. a 3. místo. Rozstřel byla dohledávka dvou kusů srstnaté v lese. Derry před tím lítala hodinu s Edou, tak jsem ji musela na disciplinu probudit. Soupeř byl další flet, tak šlo i o titul CACT. Soupeř šel dobře a rychle, jen si králíka po cestě odložil a přerovnával. Derry vyběhla váhavě, tak jsem ji ještě jednou povzbudila, na druhý kus jsem ji už rozběhla dobře a přinesla ho bleskově. Měli jsme lepší čas. Přesto hlavní rozhodčí rozhodl, že v rozstřelu vyhrál soupeř. To, že jsme prohráli, mi nevadilo, nakonec Derry již šampiona práce má. Ale rozhodnutí rozhodčího bez jakéhokoliv zdůvodnění zanechalo pachuť po jinak krásných zkouškách. Byla jsem spokojena jak s tím, jak pracovala Derry, tak s prací všech ostatních. Ostatně obsadili jsme třetí, čtvrté a páté místo na zkouškách, kde bylo 23 velmi dobrých psů. Máme na příští rok opět tři kvalifikace na MSR.

vzpr_kyselka_13.jpg

Co je ale hlavní, že jsou psi zdraví a spokojení. Ája absolvovala operaci mléčné žlázy pro nezhoubný nádorek, zahojila se velmi rychle a bez komplikací a šest týdnů po operaci už byla na kachnách celá šťastná, že může pracovat. Odmítá se chovat jako veterán. Derčin porod dopadl přes všechny obavy dobře a Derry nakonec i psychicky a pracovně zraje. Ginny je ve vrcholné kondici a nevypadá na stárnoucího psa. Eda zdárně vyrostl, je zdravotně v naprostém pořádku, jen mu bude chvíli trvat, než opravdu vyspěje. Blekýs je ve skvělé formě. Někteří majitelé našich odchovů s námi udržují kontakt, někteří s námi cvičí, pomáháme s přípravou na zkoušky i výstavy. I odchovy jsou (pokud máme informace) zdravotně v pořádku. Takže zejména proto byla tato sezóna úspěšná.
Aktualizováno ( 28. únor 2015 )
 
Obrázek...
image025.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS