Pilotní projekt nového hodnocení rizika vzniku glaukomu u psů Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
Fyzika.jpg
Primární glaukom (zvaný též „zelený zákal“) je u psů onemocnění s vrozenou dispozicí. Dědičnost je složitá a nelze jednoduše dělat jednoduchý genetický test. Proto se u plemen, která tuto dispozici mají, provádí vyšetření zvané gonioskopie.


Dispozice ke glaukomu se jmenuje goniodysgenese a je způsobená vadným vývojem ligamentum pectinatum. Označuje se jako dysplasie ligamentum pectinatum (Pectinate ligament dysplasia - PLD). Názvy a zkratky uvádím proto, že pod těmito zkratkami jsou uvedeny výsledky u těch psů, kteří mají vyhodnocenou PLD novou metodou a jsou důležité pro orientaci chovatelů.

V principu dochází u této vady k zúžení drenážního úhlu mezi rohovkou a duhovkou, které může vést ke zvýšení nitroočního tlaku a glaukomu s následným poškozením zraku. Současné hodnocení dává jen informaci, zda je pes klinicky zdravý nebo ne. Navrhované hodnocení, které se už pilotně používá v Británii a Skandinávii (zatím jen u malého procenta jedinců), dává daleko podrobnější informace jak o stavu oka, tak rizicích pro další vývoj onemocnění. Jde o pilotní studii, započatou v roce 2017, jejíž dopady se budou podle výsledků vyhodnocovat. U jedinců, u kterých už proběhlo vyhodnocení goniodysplazie novým způsobem, je tato informace v některých databázích uváděná a zkratky a orientace v nich jsou pro neznalé chovatele nesrozumitelné.

Anglický Kennel Club doporučuje postupně přejít na nové hodnocení, ale v současné době uznává oba dva způsoby očního vyšetření. Dále doporučuje vyšetření zhruba po 3 letech, 3x za život psa.Oficiální certifikát pro účely chovnosti platí stále pouze jeden rok, poté se musí obnovovat. Nejen PLD, ale hlavně jiné parametry očních vad se mohou měnit i v průběhu jednoho roku.

Nové hodnocení udává stupně 0-3.

Stupeň Gonioskopický nález Doporučení
0 Normální iridokorneální úhel (ICA) a žádná nebo minimální (< 1%) abnormalita PLA (pectinate ligament abormality) Normální iridokorneální úhel - rozvoj primárního glaukomu vysoce nepravděpodobný. Současné hodnocení: klinicky nepostižený (Clinically Unaffected).
1 1-25 % ICA je postiženo abnormalitou PLA Lehce postižený - rozvoj primárního glaukomu nepravděpodobný. Současné hodnocení: klinicky nepostižený (Clinically Unaffected).
2 26-75 % ICA je postiženo abnormalitou PLA Střední postižení - nízké riziko rozvoje primárního glaukomu. Současné hodnocení: klinicky nepostižený (Clinically Unaffected).
3 > 75 % ICA je postiženo, a/nebo je výrazné zúžení ICA Těžké poškození - vysoké riziko rozvoje primárního glaukomu. Chovat na tomto jedinci se nedoporučuje. Současné hodnocení: klinicky postižený (Clinically Affected).

Zdroj: Informace KC na Champdogs.uk

Překlad a úprava: Eva Žampachová 2019
Aktualizováno ( 18. červen 2019 )
 
Obrázek...
image005.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS