Zkoušky podzim 2022 Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
Skye_Slabcice.jpgVZPR Kyselka 14.-16. 10. 2022
Skye (Jolly Roger Tercius) neobstála

PZ Bernartice 22. 10. 022
Laudine Tercius 2. cena (4. místo)
Key Elliot Tercius 2. cena (9. místo)
Jolly Good Fellow Tercius (Bady) neuspěl

Jihočeské derby Ratiboř 29. - 30. 10. 2022
Skye (Jolly Roger Tercius) 10. místo (PZ 2. cena, ZVP 1. cena res. CACT)
Alf (Hector Tercius) 11. místo (PZ 1. cena res. CACT, ZVP 3. cena)
Laudine Tercius 14. místo (PZ 1. cena, ZVP 2. cena)
Key Elliot Tercius 18. místo (PZ 2. cena, ZVP 2. cena)
Bady (Jolly Good Fellow Tercius) PZ neprospěl, ZVP 1. cena

O všestrannných zkouškách na Kyselce se dá napsat jen stručně: přijeli jsme, rozlosovali se a vypadli. Skye absolutně nesedla barva. Po docela slušném dešti, na nezvyklém podkladu - hlíně a s falešnou březostí v hlavě se prostě nechytla. Vypadala, jako by ani netušila, co má dělat. Prostě se to někdy sejde a pes nefunguje. V tréninku jsem doufala. Po prvních pár desítkách metrů už jsem ani nedoufala. Terén byl těžký, ale korektní. Jen jí to naprosto nesedlo.

Na podzimních zkouškách v Bernarticích jsme měli více želízek v ohni. No, nezářil ani jeden. Bady se nám asi týden před zkouškami rozhodl, že vlečky chodit nebude. Před tím je dva roky chodil dobře. Najednou měl zkrat  a my netušili, co s ním. Pochopitelně se nám nepodařilo ho dát za týden do kupy a vypadl. Elliot šel velmi nesoustředěně, dostal několik trojek a dvojku z vodění a aportu v terénu. Proti tréninku předvedl velmi matný vákon, ale aspoň došel.
Laude chodlíla velmi dobře. Zpočátku šla v samých čtyřkách, pracovala soustředěně. Podle našeho názoru pěkně vyhledávala, ale paní rozhodčí se rozhodly, že nemá systém a daly jí 3. To by pořád ještě bylo dobré. Ale poslední disciplina ukázala, že do napsání poslední známky není nic hotové. Zdánlivě jednoduchá dohledávka na pasece jí dělala potíže a kvůli časovému limitu dostala 2, která ji odsunula do 2. ceny. Hloupých asi 20 vteřin... Doma jsme zjistili, že měla asi něco zapíchnutého v tlapce, protože si to večer vylízala a tlapka začala krvácet. Nebylo to nic vážného, ale mohlo jí to vadit. Nebo v tom bylo cokoliv jiného, do hlavy člověk psovi nevidí. Prostě slibně rozběhnuté zkoušky jí nevyšly.


Na Jihočeské derby jsme se opět vydali ve velké skupině. Pavel se rozlosoval s Václavem, tak jezdili Laudie  a Bady spolu, Alf s Elliotem měli Pepu jako vůdce, tak jezdili v další skupině a já se Skye jsem zůstala sama, ale v příjemné skupině, takže to nevadilo.
Na podzimních zkouškách si nejlépe vedl Alf. Měl trojky jen z vyhledávání (opět neměl systém), aportu v terénu (ten poslední dobou fláká) a z jedné vlečky. Skončil v 1. ceně s res. CACT. Elliot šel skvěle, ale na vodění byly na zemi ostružiny a náš estét chodil jak na jehlách a dvojka ho shodila do 2. ceny. Podal vzhledem ke své nezkušenosti velmi slibný vkon.
Laudie dostala trojky na obou vlečkách, musíme zapracovat na zlozvyku zvednout u kusu hlavu a zkontrolovat rozhodčího. Měla trojku na slídění (opět neměla systém), a ani jí se na vodění nepodařilo jít bez chyby. Ale skončila v 1. ceně, dokonce lépe, než Elliot a byli jsme s ní spokojení. Víme na čem zapracovat. Skye byla absolutně na zabití. Už na kachně na hluboké vodě šla jako na handling a hledala kachnu, která tam nebyla. Ani jednu vlečku nešla přesně, netrefila marking a naprosto znechuceně se blemcala na vyhledávání. Ač jsme posuzování na vyhledávání považovali za neodpovídající retrívrům, spíš bylo posuzováno jako u ohařů, Skye si svou 1 zasloužila. Falešná březost a hormony a ní cloumaly a já měla dost co dělat, abych udržela nervy. No a třešnička na dortu byl Bady s tím, že vlečky chodit nebude. Zkusili jsme odbourat předvlečkový rituál. Takže Bady vyrazil po stopě velmi pěkně, asi po 30 m si uvědomil, ža to je vlastně vlečka, kterou nechodí, zastavil a vrátil se. Tentokrát nechala paní vrchní zkoušky dojít i těm, co vypadli, takže Bady sice kratší vlečku srstnaté, ale jinak normální už došel. Ne, nezabili jsme ho, ale ne že bychom neměli chuť.
Podzimky lze tedy charakterizovat tak, že půlka výpravy šla celkem slušně i když ne oslnivě, sourozenci z vrhu J byli svorně na zabití.
V neděli byly vodní práce. Skye překvapila. Sice jsem jí zkazila handling na vodě, ta 3 padá zcela na moji hlavu, ale jinak šlapala jistě a spolehlivě, i bez chyby v pomocných známkách. Až vyhledávání v rákosí sice váhali, ale nakonec usoudili, že nešla tak daleko, jako někteří další, takže jí nakonec dali 3. Skončila se res. CACT v 1. ceně. I Bady si napravil pošramocenou reputaci. Vyhledávání měl s pochvalou, malý kousek přeběhl na markingu (což už penalizovali) a jen si ověřil břeh na handlingu (což také penalizovali). Větší chybu udělal jen v přinášení jedné kachny z vody. Ale 1. cena je dobrá, ještě stále sbírají zkušenosti. Laudie udělala v podstatě jedinou chybu, kterou jí ale penalizovali i na radosti z práce a poslušnosti. Absolutně se jí nechtělo do rákosí. Ona rákosí moc nacvičené nemá, navíc tady byly vrbičky a nepřehledný terén. Doplatila na málo tréninku. Jinak podala výborný výkon až do konce. Ale pravidla jsou neúprosná a známka 1 ji odsunula do 2. ceny. Elliotovi se také nedařilo. Práce v rákosí nebyla nic moc i když známka 2 by ho ještě nechala v 1.ceně. Celé to kompletně pokazil přinášením obou kachen z vody, kde obě zmáčkl. Měl štěstí, že nenačal, ale celková 2 ho poslala zaslouženě do 2. ceny. A to jsem na přinášení měla obavy o Alfa, který má někdy problémy. Elliot byl vždy spolehlivý. Ale psychicky už to nezvládl. Alf šel v samých čtyřkách až do poslední discipliny. Na markingu o kus přeběhl a začal zběsile dohledávat (vzpomněla jsem si na Áju  která si takhle zkazila kdysi derby také). Známka 1 ho posunula do 3. ceny a zkazila naději na dobré umístění
Zkoušky byly velmi vyrovnané. Každá i malá chyba znamenala ztrátu šance na dobré umístění. Nedopadli jsme nijak skvěle, ale přece jen lépe, než jaké jsem měla obavy. Ony přece jen honu znamenaly trochu rozvolnění poslušnosti a soustředění hlavně u nezkušených psů.


Jaké poznatky nám přinesl závěr sezóny? Celá skupina je šikovná a nadějná. Víme, kde máme slabiny a kde musíme víc trénovat. Máme plány na zimu, uvidíme co přinese další sezóna. Ale co nám opravdu chybí, je trocha soutěžního štěstí. Několikrát nám letos utekly tituly o příslovečný fous, nejen několikrát Skye, ale i Laudie a Alfovi. I Elliot mohl dopadnout lépe. Badymu utekl o fous titul "U". Ale jedeme dál, doufáme, že se to třeba otočí. Hlavně aby byli všichni zdraví a i my abychom mohli pokračovat.Aktualizováno ( 1. leden 2023 )
 
Obrázek...
image003.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS