Ohlédnutí za rokem 2022 Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
cindy.jpg

Jako každoročně bilancujeme uplynulý rok, co se podařilo, co méně.Rok 2022 byl opět velmi různorodý, v něčem úspěšný, v něčem neúspěšný.

Na jaře Elliot dokončil titul Český šampion. Nejprve res. CAC na výstavě v Č. Budějovicích, pak CAC na klubové výstavě a potvrdil ho ještě dalšími CAC a res. CACIB. Je čekatelem Klubového šampiona a Grandšampiona. Nevedlo se mu na všech výstavách, ale postupně se učí předvádět.
Bady (Jolly Good Fellow) neměl z počátku štěstí, až v Klatovech získal titul Národní vítěz a je rovněž čekatelem Grandšampiona a Klubového šampiona.
Skye (Jolly Roger) se dařilo střídavě. Začátek sezóny se jí moc nevyvedl, měli jsme smůlu a byla věčně druhá. V Klatovech získala CAC, ale Národního vítěze získala Nikee Jozucita (Badyho dcera), která patří do týmu Tercius také. Až v druhé polovině roku se karta obrátila a Skye dokončila titul Grand šampion, získala k tomu, CACIB, BOS a kvalifikaci na Crufts. Teď už ji nevystavujeme, možná zkusíme dokončit klubového šampiona, na který jí chybí poslední titul.
Překvapením byla Laudie (Laudine), která se ještě na jaře příliš neprosadila. V Klatovech získala prvního CAJC, druhého v Praze spolu s kvalifikací na Crufts a vše završila CAC v mezitřídě na klubové výstavě a mezinárodní výstavě v Č.Budějovicích. Získala titul Junior šampion a je čekatelkou Klubového šampiona a Šampiona ČR. Ty poslední 4 výstavy byly pozoruhodná šňůra úspěchů.
Nikee Jozucita, která patří naší Báře a bude chovná posila Terciusů, po nevydařeném začátku sezóny zazářila v Klatovech, kde získala titul Národní vítěz, ale i BOB a BIG IV. Junior šampion jí utekl o fous, v současné konkurenci není divu.
Aura (Maura) kromě VN1 na klubové výstavě získala i na první "dospělé" výstave V2. Začátek je slibný, Junior šampiona si nestihneme, ale roste z ní hezká fena.
Z odchovů je vidět i Lamorak (Keemun), který získává střídavě CAC nebo res. CAC nebo VD. V tom mi připomíná zakladatelku chovu Áju. Stále se ale dodělává, jeho čas přijde.
Na Slovensku je výstavně úspěšný Elliotův bratr Key Largo, Larry.

Pracovně jsme měli letos vysloveně smůlu.
Skye se nepovedly ZPR, pak získala CACT z podzimních zkoušek na Východočeském derby. Od té doby měla smůlu, Na Vč derby pokazila vyhledávání v rákosí, takže se celkově nijak výrazně neprosadila. Na Rožmbeském poháru pracovala excelentně, do poslední discipliny šla s jedinou trojkou a nadějí na titul. Na barvě si to pokazila z skončila ve 2. ceně. Další šanci na dokončení Šampiona práce měla na Speciálních zkouškách v Bernarticích. Po výborném začátku jsme si nerozuměli s rozhodčími na dvojitém markingu a Skye druhý kus vůbec neviděla padat. Proto dohledávala a dvojka ji odsunula do 2. ceny (přesto na 5. místě) Konec sezóny měla úplně špatný, protože s ní cloumaly hormony a falešná březost. Přesto na Jihočeském derby alespoň zabodovala na zkoušce z vodní práce, kde získala res. CACT.
Bady začal vehementně s pár chybami na Podzimkách na Vč derby, ale naprosto bezchybným výkonem získal CACT na zkouškách z vodní práce. Na Vacíkově se zlepšil a konečně došel PZ v 1. ceně s res. CACT. Na všestranných zkouškách měl smůlu, z nepozornosti přešel na barvě srnce a vypadl. Konec sezóny měl už špatný, byl přetrénovaný. Jen zkoušky z vodní práce mu sedí a došel je v 1. ceně.
Elliot začal slibně ve Vacíkove 1. cenou z PZ, ale pak lajdačil. Dělal zbytečné chyby (třeba 2 z vodění) a měl sérii 2. cen. Také potřebuje trochu víc času.
Alf (Hector) se zúčastnil jen Jihočeského derby. Po výborných PZ v 1. ceně s res. CACT úplně pokazil marking na vodních pracích a zkazil si nadějnou pozici.
Laudine chodila letos první sezónu. Začala na Vč derby impozantně 1. cenou a res. CACT za zkušenější Skye, ale pak měla dva neúspěchy, Na VČ derby byla druhý den unavená a nedohledala kachnu, ve Vacíkově se lekla hejna ptáků a utekla z vlečky. V Bernarticích měla velkou smůlu. Po velmi pěkném výkonu měla na PZ poslední disciplinu, zdánlivě jednoduchou dohledávku. Něco se jí v terénu nelíbilo a o necelých 30 vteřin jí utekla 1. cena a CACT. Na Jihočeském Derby došla dobře PZ ale na SVP se jí vůbec nechtělo hledat v rákosí a skončila ve 2. ceně.
Takže pracovní sezóna byla letos paradoxně méně úspěšná, než ta výstavní. I přesto, že výsledky neoslňují, jsme měli většinou z výkonů psů dobrý pocit.

No a nakonec to nejdůležitější, zdraví našich psů. Derry (Cinderella) měla na jaře problémy s páteří a úplně ochrnula na zadní nohy. Protože se snažila se aspoň plazit a i jinak vypadala, že má vůli žít, ostatní zdravotní nálezy má v pořádku, jsme se rozhodli pro léčbu a rehabilitaci. Po měsíci nervů, potu a slz začala Derry chodit i bez opory, později se jí hybnost vrátila a kromě drobné vady chůze (trochu vybočuje pravou zadní) je plně pohyblivá. Ujde s námi kolem 5 km i v terénu, dokonce vyžaduje občas vlečku nebo dohledávku. Bohužel, hony jsme jí pro jistotu odepřeli. Ona i její sestra Contia na Nový rok oslaví 12. narozeniny. To, že Derry chodí, považuji za náš největší letošní úspěch, větší než všechny poháry a tituly. Bohužel jsme na konec roku měli i smutnou zprávu. Ve věku 12 a 3/4 roku umřel Elwood (Bedivere), pes, se kterým jsem prožila hodně, i když nebyl přímo můj. Prostě nemůže být radost bez bolesti a tak i tento rok byl trochu jak na houpčce. Od výšin radosti z úspěchů po největší bolest z odchodu Elíška.

Dá se říci, že letošní rok byl jako ty předešlé. Jednou dole, jednou nahoře. Tak už to chodívá. Jsme rádi, že si můžeme naše holky a kluky užívat a že nám dělají radost (při úspěchu i při neúspěchu).
Aktualizováno ( 17. únor 2023 )
 
Obrázek...
image044.JPG
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS