Ferda odešel Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
Ferda.jpg

Dne 10.2. odešel ve velmi úctyhodném věku 14 let a 10 měsíců Ferda (Art´s Fred Tercius, nar. 14.4. 2008)
Ferda byl z Ájina prvního vrhu. Vybral si ho Jirka Šváb, protože se mu velmi líbila Ferdova máma. Bylo nám jasné, že se Ferda bude mít dobře, jeho komplikovaný osud jsme nečekali.

Když u nás Jirka seděl v kuchyni a sebevědomě prohlásil: "ten pes bude všestranný", jen těžko jsem skrývala úsměv. V té době jsem již věděla, jak obtížné je připravit psa na zkoušky a všestranné zejména. Nicméně Jirka to vzal vážně. Cvičil u zkušeného Míly Šafaříka, který Ferdu odvedl na prvních zkouškách. A pak přišly všestranné zkoušky 2009 v Třeboni, kdy se poprvé na nejvyšších zkouškách představila naše Ginny (která už s Pavlem pár zkušeností měla) a nezkušený Ferda s ještě nezkušenějším Jirkou. Oběma mladým psům byl rok a půl, věk, ve kterém se obvykle všestranné zkoušky nechodí. Po každém stanovišti jsme čekali, jak duo Jirka - Ferda dopadlo. K našemu překvapení přes četné šrámy stále pokračovali. Občas nám rozhodčí říkali, že "ten pes je neuvěřitelný, ten vůdce nepotřebuje". Ostatně Jirkova hláška "Ferdo, ukaž, co umíš" při příchodu na disciplinu se stala okřídleným pojmem. Jirka měl nemocné srdce a měli jsme strach z barvy, ani ne kvůli psovi. Ferda se nechal asi 3x zastavit, páníček si odpočinul a Ferda na povel pokračoval úspěšně až na konec. Zkoušky úspěšně dokončili a Ferda skutečně byl v roce a půl "U" - všestranný pes. Další rok si ještě došli pro CACT na podzimních zkouškách. Pro Jirku to byl životní zážitek.

Bohužel se pak vše zvrtlo. Jirka náhle zemřel a jeho maželka se chtěla psa rychle zbavit. Měla jsem v té době rozháranou Áju a psa do smečky jsem si nemohla dovolit. Naštěstí vypomohla Markéta Zelenková, Ferda u ní vydržel několik měsíců, dokonce si s ním úspěšně zopakovala všestranné zkoušky, ale pak ho ke svému goldenovi nezvládala a pes skončil pro něj ideálně. Vzal si ho Michal Karabeleš s Lenkou Fejfarovou. Ferda měl to, pro co byl zrozen, Chodil do revíru, na hony, dosledy. Měl ideální život. Pracoval do vysokého věku, ještě o posledních vánocích si na výcviku přinesl aport. Starali se o něj perfektně, i když už byl nemohoucí. Bohužel, psí život je kratší. Takže i když bojoval do poslední chvíle, stáří ho přemohlo.

Milý Ferdo, i když jsme tě v poslední době vídali jen vzácně, měli jsme o tobě díky Lence a Michalovi zprávy a sledovali tvůj osud. Byl jsi mimořádní psí  osobnost. Teď už netrpíš a v imaginárních věčných lovištích máte s Ginny určitě zvěře dostatek.
RIP

Ferda_s_aportem.jpg

Ferda2020.jpg
Aktualizováno ( 15. březen 2023 )
 
Obrázek...
image012.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS