Bilance roku 2023 Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
Ferda.jpg

Rok 2023 skončil a je čas se ohlédnout, co nám dal a vzal

Nejprve začnu zdravím, které považuji za nejdůležitější. Jsme už ve stadiu, kdy nám odcházejí naše odchovy, což je vždy bolestivé, někdy velmi bolestivé. V únoru s tím začal Scotty (Braveheart Tercius), který odešel nedlouho po svých 13. narozeniných. Brzy po něm odešel legendární Ferda (Art´s Fred Tercius). Jen o několik týdnů se nedožil 15 let. Oba jsme dobře znali, odchod bolel. Ale oba odešli v úctyhodném věku a po naplněném životě. Pak bych chvíli klid, ale v červenci se začala zhoršovat Derry, která byla nemocná už delší doby a ve 12,5 letech nám nezbylo, než ukončit trápení. Derry byla můj pes, velký psí kamarád. I když byl odchod očekávatelný, bolel. V srpnu odešel Charlie (Art´s Charlie Tercius) ve velmi úctyhodném věku téměř 15,5 roku, a tím skončila historie vrhu A.V říjnu nás opustil Bob (Conall Tercius), bratr Derry. Nejhorší byl listopad, kdy náhle uhynula Tia (Contia Tercius) na selhání srdce, Byla to Derry sestra a naše chovná fena, takže jsme to prožívali těžce. Tím se uzavřela i historie vrhu C. Tia se jen o pár týdnů nedožila 13 let. Z prvních tří vrhů zbývá jen Brennan, kterému by mělo být v lednu 14 let. Takže všichni naši staroušci, o které jsme pečovali nás již opustili, ale ve věku velmi solidním a všichni měli krásný život. Bohužel listopad nám vzal i dva mladší odchovy. Osmileté Gaiu a Grimstona. Gaia na zrádný hemangiosarkom a její bratr Toníček na selhání srdce. U tak mladých psů to zabolelo, přece jen jsme si zvykli na delší dožití.
Na druhé straně se Luně narodila hromada krásných a zdravých štěňat, která dělají radost svým majitelům. Byl to již vrh N a měla 12 štěňat, 5 pejsků a 7 fenek. Od Luny máme také první hnědé Terciusy. Takže jedni odcházejí, noví přicházejí na svět. Teď máme Lunu už v důchodu (bude jí 7, měla 2 vrhy a další štěňata neplánujeme), Skye , kterou plánujeme nakrýt letos a mladé naděje Laudie a Auru a Nikee Jozucita, dceru našeho Badyho.
Jinak zdravotní vyšetření kyčlí, loktů a očí dopadají dobře. Sleduji statistiku nemocí a délky života a nevedeme si špatně. Doufám, že to vydrží. Jediné, co nám kazí radost je Alfova nemoc. Na jaře dostal anaplasmozu a "díky" pozdní diagnóze a nevhodné léčbě na ni málem uhynul. Nemoc ho témeř invalidizuje a velmi pomalu se z ní dostává.

Výstavy byly - no jako výstavy. Jednou úspěšné, jindy neúspěšné. Laudie dodělala Českého šampiona a na klubové výstavě se jí povedl naprosto mimořádný výsledek. V Humpolci bylo téměř 120 fletů, největší počet, který jsme zažili. Laudie nejen získala CAC v pracovní třídě, ale i titul Klubového vítěze a titul BOB - nejlepší jedinec plemene v obrovské konkurenci. K tomu ještě získala na dosud nejobsazenější klubové výstavě titul BIS. To je výsledek, který se povede jednou za život, většinou ani to ne. Trvalo nám dlouho, než nám to vůbec došlo. Skye se tolik nedařilo, ani ji, ani Badyho už výstavy nebaví. Poté, co Skye získala Grandšampiona ČR jsme už s výstavami skončili, půjde až do veteránů. Niky získala CACIB v Č. Budějovicích na jaře a Aura (Maura Tercius) získala CAC a CACIB na podzim. Kluci se moc nevystavovali, už není ta motivace. Laudie získala na podzim ještě titul Klubový šampon, což je pro nás nejcennější. Je první, ostatní zůstali o jeden CAC před splněním. Z Laudie se k našemu překvapení stává výstavní hvězda. Ještě bychom rádi dokončili Grandšampiona. Ale Laudie ještě nejsou 3 roky. Na titul Český šampion čekají ještě Niky a Aura. Takže výstavních úspěchů nebylo málo, i když i VD se ve výsledcích objevilo. Jsou to paradoxy, které jsou na výstavách časté. Ne všichni rozhodčí umí plemeno.

Na poli pracovním zazářila Laudie na Severomoravském derby, které celkově vyhrála s CACT z podzimních a res CACT z vodních prací. Zatím sbírá zkušenosti a dělá občas zbytečné chyby. Ale povedlo se jí ve věku 2,5 roku složit Speciální zkoušky, což lze považovat za úspěch. Zejména na druhém ročníku, který byl daleko obtížnější, než první ročník Na ZPR a VZPR se jí nedařilo, ale potřebuje čas. Skye je ve formě. Jediné, co nechápe a nesnáší je vyhledávání. V poslední době máme smůlu na terény. Na přehledném nízkém trávníku Skye nechápe, co má dělat, odmítá zbytečně pobíhat a kazí nám to jinak kvalitní výkony. Na SZR měla extrémní smůlu. Při markingu v lese narazil aport do stromu a odrazil se na druhou stranu, než Skye čekala. Dohledávala a to ji stálo šanci na titul, dokonce by šla na vítězství v celých zkouškách. Ale i štěstí je potřeba. A to poslední dva roky Skye opravdu chybí. Z ostatních členů týmu získal konečně Elliot svého prvního CACTa na PZ v Bernarticích. Bady se blýskl na Východočeském derby CACTem z vodních prací, ale bojujeme s jeho paličatostí. Lamorak (Čímen) splnil loveckou upotřebitelnost a dokonce dokončil vodní práce v 1. ceně. Také potřebuje čas, ale je slibný, jen splašený. No a mladé holky z vrhu M udělaty teprve OVVR. Takže opět, nějaké úspěchy máme, občas se nám nedaří.

No a poslední kapitola je reálná práce na honech. Letos jsme se konečně chytli a chodíme nejen na kachny, ale i na bažanty. A nejen do bažantnice, ale i do místních sdružení. Mezi hony ve sdružení a v bažantnici je rozdíl, ale psi se velmi rychle přizpůsobili a zvládají obojí. Na kachnách jsou uznávaní pro ovladatelnost na vodě a nesmírnou chuť jít do vody. Jsou neúnavní. Na honech na bažanty jsme dokonce dostali pochvalu a ocenění, že jsou psi pracovití a přitom velmi dobře ovladatelní. Mám obrovskou radost z Badyho (Jolly Good Fellow). Hrozně jsme se natrápili s aportem, s jeho splašeností. Trvalo dlouho, než vůbec mohl na zkoušky. Letos se ohromně vychodil a dělá naprosto perfektně. Elliot má málo možností, protože Pepa je zavalen prací i péčí o Alfa, ale tam, kde se ukázali, byl Elliot velmi šikovný. Fleur už je stará dáma. Na honech se ukázala, ale je znát, že jí chybí kondice. Chuť má pořád, umí také, ale hlava by chtěla víc, než zvládne tělo. Musíme jí občas dát nucenou pauzu, aby se neuštvala. Na kachnách a poprvé i na bažantech se ukázala Luna. Vyzrála a pracuje velmi pěkně. Jen Rendi, které už bude 11, se v této sezóne nedostala nikam, dílem kvůli zraněním svým, dílem paničky. Čímen začal a je ze všeho ještě vyjevený. Ale rychle se učí a baví ho to. Takže mohu být s prací odchovů velmi spokojená.

Rok 2023 je za námi. Přinesl nám radosti i smutek, bolest i naději. Úspěchy a i nějaký ten neúspěch. Ale člověk nemá být jak v pohádce o rybářově ženě. Musíme být vděční za to, co máme. Máme psy jako kamarády a byli by pro nás nejlepší a nejkrásnější i kdyby měli 3 nohy. Roli kamarádů plní až do posledního dechu. A za to jsme vděční.

Laudie_humpolec.jpg
Aktualizováno ( 6. červen 2024 )
 
Obrázek...
image006.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS