Vybavení pro lovecký výcvik psa Tisk E-mail
Napsal/a Pavel   

Následující řádky shrnují naše zkušenosti a jsou určeny začátečníkům. Ostřílené vůdce prosíme o shovívavost, případně o sdělení jejich připomínek.

Základní vybavení

Vodítko je asi to nejdůležitější a je zmíněno jako povinné vybavení i v propozicích zkoušek. Zásadně používáme vodítko přes rameno. Vodítko je zakončeno buď karabinou, kterou připínáme k obojku nebo tzv. Moxon smyčkou, což není nic jiného, než smyčka na konci, která nahrazuje obojek. Podle zákona proti týrání zvířat musí mít smyčka zarážku (minimálně na zkouškách).  V praxi je šikovnější smyčka, která se nemusí připínat a jen se rychle přehodí psovi před hlavu, na druhé straně ale vyžaduje alespoň trochu poslušného psa, protože po kratším zácviku se méně zvládnutý pes poměrně snadno ze smyčky vysmekne. Další výhodou smyčky je to, že po vypuštění je pes bez obojku, což snižuje pravděpodobnost zachycení a uvíznutí psa v křovinách. Vodítko bývá nejčastěji kožené nebo z dacronové šňůry. Kůže je příjemnější do ruky, neřeže při prudkém zatáhnutí psa, ale musí se pravidelně ošetřovat (stačí obyčejná Indulona).

Píšťalka je jednoduchá a nezáludná záležitost. Pozor však u kovových píšťalek, které je možno ladit zašroubováním středu - střed má tendenci se samovolně vyšroubovat a píšťalka se pak ztratí. Pomůže namáznout závit přípravkem proti povolování šroubů. Kovová píšťalka může být nepříjemná v mrazu.

Oblečení si každý zvolí asi nejlépe sám, výběr v "outdoorových" obchodech je dnes velký a dostačující. Pro úplné začátečníky připomínáme že obrat "vhodně ustrojen" v propozicích zkoušek znamená i vhodnou barvu oděvu (khaki, šedá, zelená, hnědá). Maskáče, džíny a pestrobarevné bundy se tolerují maximálně na OVVR.

Obutí. Do lesa a na pole stačí kvalitní kožené boty, nejlépe s membránou. U holínek (na vodní práce) dejte pozor na výšku, nižší než 30 cm nejsou k ničemu, někdy nestačí ani 30 cm výšky. Pokud plánujete chodit na hony, přemýšlejte o investici do neoprenových holínek, jsou sice výrazně dražší, ale je v nich ale krásně teplo.


Vybavení na barvu

Barvářský obojek je kožený, široký aby pes do něho mohl pohodlně "zalehnout". Má otočný kroužek k připojení vodítka.

Barvářský řemen není nic jiného než minimálně 5 m dlouhé vodítko. Důrazně doporučujeme řemen kožený a ne plastikový - ten při prudkém zatažení psa dokáže udělat nepříjemné odřeniny a spáleniny na ruce. Důležité je také, aby na konci byl uzel či nějaká zarážka bránící vyklouznutí řemene z dlaně. Vodítko příliš dlouhé (více než 6 m) je zbytečné a spíš překáží.

Klobouk mysliveckého typu a barvy je na vyšších, lesních a barvářských zkouškách povinný.


Různé a další

"Tahátko" na vlečky. Zní to trochu legračně, ale pro tahání vleček je dobré mít buď obyčejné staré vodítko nebo nějakou šňůru s karabinou. Ušetří to při výcviku problémy typu "na čem já budu toho bažanta tahat..."

Vysílačky pochopitelně nejsou nezbytné, ale dokážou při výcviku (zejména při vlečkách v lese) výrazně ulehčit komunikaci mezi vůdcem a pomocníkem. Pokud se rozhodnete je koupit, doporučujeme vybrat trošku dražší, ale renomovanou značku (např. Motorola). Domlouvání se mobilem je samozřejmě možné, leč provozně dražší a méně pohodlné. Některé modely mají i vestavěné stopky, což se při výcviku často hodí.

Startovací pistole 9 mm sice nedává takové rány jako předepsaná brokovnice, ale při výcviku ji dokáže dobře nahradit. V nabídce prodejců ji najdete pod názvem "plynová pistole" (se specielní municí slouží k osobní obraně) a rovněž i zde doporučujeme koupit trochu dražší, ale renomovanou značku (např. Umarex).

Praporky k vyznačení plochy pro různé disciplíny (handling, slídění) snadno zhotovíme ze staré igelitové tašky. Rozstřihneme ji, na uchu uděláme smyčku a upevníme na uříznutý klacík. Téměř profesionálně vypadající praporky zhotovíme s minimálními náklady z bambusových tyček ke květinám a červeného plastikového obalu na sešity (obal rozstřihneme na čtyři kusy a sešívačkou je upravíme tak, aby se daly nasunout na tyčky).

Batoh nebo taška na pomůcky se postupně stane nezbytností. Když se začne cvičit se zvěří, je vhodné vyčlenit jeden "špinavý" batoh, protože přes veškerou opatrnost se postupně znečistí. Na dummy existují speciální brašny nebo vesty s kapsami, které se dají koupit ve specializovaných obchodech.


Aporty

Dummy
(z angličtiny, nemá rozumný český ekvivalent) je možné sehnat ne specielních prodejnách v širokém výběru. Jsou to válce ze silné plachtoviny, plněné speciálnímu plastikovými kuličkami, takže na vodě plavou. Vyrábějí se v různých velikostech, obvykle 500 g, 1000 g a 1200 g. Pro štěňata jsou dostupné i lehčí varianty. Pro běžné cvičení je nejvhodnější 500 gramový, pro workingový sport jde o předepsanou variantu. Pokud si pes s aportem hraje, nadhazuje nebo překusuje, je lepší si pořídit těžší aport. Dále existují i těžké dummy (2,5 - 3,5 kg), které se používají pro nácvik přinášení srstnaté. Pozor, těžší varianty bývají plněné pískem a neplavou!
Pokud chce vůdce dělat vyšší zkoušky, bude potřebovat větší počet dummy (minimálně 4-6 kusů).
Barva dummy je nepodstatná. Pes rozlišuje barvy hůře a oranžová od sytě zelené se pro něj liší málo. Volba barvy je důležitější pro vůdce. Jediné bílou barvu dummy pes rozlišuje výrazně lépe, není však třeba kupovat další kus, stačí navléci na dummy bílou ponožku.
Lze koupit nebo zhotovit dummy potažené kožešinou nebo s přivázaným peřím (letkami) bažanta nebo kachny.
Dumíky mohou být i z plastu, váhu lze regulovat napuštěním vodou.

Činka (kozlík) je zhotovena z tvrdého dřeva. Má váhu minimálně 500 g. Má dvě výhody: učí psa korektnímu držení uprostřed přinášeného předmětu a vzhledem k tomu, že je psovi méně příjemná, než měkký dummy, upevňuje kvalitu aportu. Dá se koupit v téměř kterémkoliv obchodě s kynologickými potřebami.

Spárky srnčí, jelení nebo černé zvěře jsou vhodné hlavně pro výcvik štěňat v pachových pracích, ale lze je použít i při výcviku staršího psa. Pro psa jsou atraktivní, dobře drží pach a jsou poměrně trvanlivé. Špatně se shánějí, zkuste se poptat v prodejnách zvěřiny nebo u známých myslivců. Spárky spojíme do svazku po cca 3-4 kusech, lepší než svazování provázkem či drátem je stáhnout je asi centimetr širokými gumičkami, nastřhanými ze staré duše od kola.

Studená zvěř. Pro výcvik i na zkouškách se používá takzvaná studená zvěř, obvykle bažant, kachna či králík. Korektní zvěř je i zajíc, ale je vzácný a obvykle se nepoužívá. Zvěř se shání obtížně, obvykle jde o vyřazené kusy z bažantnic, přebytky z honů apod.  Uchovává se v mrazáku a před použitím se musí minimálně 12 hodin rozmrazit. Není trvanlivá, ale podle našich zkušeností je možné kus i několikrát zmrazit a rozmrazit. Nepoužíváme potrhané kusy, protože by mohly svádět psa k načínání.

Barva je obvykle vepřová krev. Lze ji sehnat na jatkách či u řezníka. Rozplní se do PET lahví a uchovává v mrazáku. Smí se použít i ovčí krev, z veterinárních důvodů je zakázáno používat hovězí krev.

Aktualizováno ( 12. duben 2016 )
 
Obrázek...
image037.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS