Mezinárodní VZPR Cep Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
VZPR_Cep.jpg26.-27.10.2013

Ginny (Art's Ginny Tercius) - 2. místo, I. cena CACT

Blekýs (Black Berry Tercius) - 3. místo, I. cena res. CACT

Derry (Cinderella Tercius) - 9. místo, III. cena


Všestranné zkoušky v okolí Třeboně jsou vždy vrcholová akce. Terény bývají velmi náročné.
Letos se to potvrdilo vrchovatě - nastoupilo 24 retrívrů a dokončilo pouze 9.
Opět jsme byli zastoupeni třemi odchovy. Zkušená Ginny letos měla horší sezónu a tak si potřebovali s Pavlem "spravit chuť", Blekýs s Jolanou Pokornou doufali, že konečně protrhnou smůlu a "všestranky" dojdou a Derry potřebuje sbírat zkušenosti.
Zcela výjimečně jsme se rozlosovali s Pavlem do stejné skupiny, tak odpadly starosti, kdo si vezme auto a kdo se bude k někomu vnucovat. Ovšem předchozí zkoušky, které jsme začali spolu jsme obvykle nedokončili ve stejné sestavě - buď nás druhý den rozdělili, nebo Ája vypadla. Měli jsme hlavně starost o Blekýse, protože nám dohárávala Ája a Blekýs první noc u nás prokvílel. Nastupovali jsme tedy poněkud nejistě.
Derry a Ginny začínaly na velkém lese (následování a barvy), pokračovaly na "malém lese". Když jsme přijeli na barvy, byli jsme překvapeni, protože se z lesa ozývalo zuřivé štěkání. Teprve dodatečně jsme zjistili, že se nekde v okolí konaly zkoušky služebních psů. Jenže pro Derry to byl problém. Ona se štěkajících psů bojí. Barvu jsme šly hned jako druzí a Derry sice začala dobře, ale pak opět uslyšela štěkot. Ztratila zájem o barvu a šla velice nesoustředěně, pořád se otáčela, odkud se na ni vynoří ta štěkající horda. Třikrát sešla z barvy a po druhém sejití jsem měla problém ji vůbec přimět, aby pokračovala. Těsně za polovinou trasy jsme již měli poslední pokus. Naštěstí jsme se od zdroje hluku vzdálili a Derča se "chytla" a zbytek šla jistě a správně. Disciplinu jsme "přežili", ale nejlépe jsme mohly jít ve třetí ceně. Na barvě nešťastně vypadla jedna z naší skupiny, ostatní si vedli dobře. Ginny už zase předváděla svůj standardní soustředěný výkon, jen na následování potřebovala trochu upozornit, takže dostala trojku. Na malém lese mi ještě Derry zahrála na nervy na vlečce. V jednu chvíli jsme měli obavy, že končíme, protože se vrátila bez kusu a vůbec se jí zpět do lesa nechtělo. Nakonec to těsně stihla na trojku, ke kusu se údajně plížila po břiše. Co se tam stalo, nikdo netuší. Ostatní discipliny už byly u obou fen standardní a bez zádrhelů.
Blekýs si sice zpočátku na vodě paničku "vychutnával", ale nakonec se srovnal. Na poli dostal jen trojku z poslušnosti, jinak šel velmi pěkně.
Ovšem už po prvním půldni se ozývaly katastrofické zprávy. Na poli vypadli čtyři psi, v malém lese dva, na vodě a na barvě po jednom. Po prvním půldni prořídlo startovní pole o třetinu. Odpoledne ještě o další dva.
Klid na stanovišti je strašák hlavně pro Blekýse. Ale Jolana na něm výrazně zapracovala a ustál ho alespoň na trojku. Po skončení prvního dne jsme řešili, co s Blekýsem. Nakonec radši zůstali ubytovaní v penzionu. S Ájou by si neodpočinul.
Druhý den nastupovalo jen 14 psů a téměř všichni s hlavním příním - "přežít". Několik si brousilo zuby na titul, ale většina měla skromnější ambice.
Ginny a Derry začínaly na poli. Ginny udělala neobyčejně přesný handling a i slídění se líbilo. Derry na handlingu opět zkusila, co vydržím a zda ji uřvu. Uřvala jsem ji, ale za cenu dvojky z poslušnosti. Slídění udělala jakž takž, takže dostala za 3. Překvapivě nám penalizovali zpomalování na markingu. Obě holky šly přesně, ale obě si před koncem zpomalují, aby nepřeběhly. Rozhodčí to považovali za dohledávání (i když ani jedna ze směru nevybočila a obě šly naprosto přesně). Ale neřešili jsme to. Bohužel z naší skupiny vypadl další pes, labrador. Velmi natěšený pes si párkrát pohodil s bažantem a načal ho. Smůla.
Na vodě předvedla Derry památné představení, které bude pro všechny svědky nezapomenutelné. Na handlingu šla pro první kachnu vcelku standardně. Pak jsem ji poslala pro druhou kachnu, kterou házeli z panelového plata. Derry šla do vody, ale pak si všimla, že kachna je už skoro u břehu. Tak vylezla, došla si až ke kachně a natáhla se do vody. Na kachnu úplně nedosáhla, ale když ji další vlna kachnu nadnesla, Derry zachytila pírka na ocase a pomalu si ji přitáhla ke břehu, popadla a přinesla. Hlavní rozhodčí to komentoval slovy, že viděl už v životě hodně, ale takhle mazaného psa ještě neviděl.
Ginny šla bezchybně.
Blekýs v malém lese proběhl na čtverci ještě několik stop, takže přetáhl časový limit a dostal za 3, ale jinak šel bez chyby. Zbývalo mu následování a barva. To už jsme věděli, že ve hře o titul jsou jen dva fleti a pokud Blekýs dojde v první ceně, tak buď získá CACT, nebo res. CACT za Ginny, která už má šampionát dávno. V obou případech by to znamenalo splnění podmínek pro udělení šampionátu práce! Jolaně jsme to vůbec neřekli, ale my byli nesmírně nervózní a čekali jsme na zprávy z lesa.
Nakonec to vyšlo! Blekýs odešel barvu výborně, i následování bylo bez chyby.
Celkově byla Ginny o maličko lepší a skončila v konečném pořadí druhá a Blekýs byl třetí. Ale hlavně: Black Berry Tericus splnil podmínky k udělení titulu Český šampion práce!
Takže naše plány vyšly. Ginny konečně šla podle Pavlových představ, Blekýs protrhl smůlu, získal své "U" a splnil i podmínky pro udělení šampionátu a Derry získala zkušenosti a aspoň došla. Na těchto zkouškách to byl úspěch. Ukázalo se, že Derry ještě potřebuje zrát, má výkony pořád ještě nevyrovnané.
Rozhodčí byli přísní, ale naprosto korektní. Špinavou práci udělaly terény. Tak to podle našich představ má na vrcholových zkouškách vypadat.

Kompletní výsledky zde

(Obrázek není ze zkoušek, ale z plavení psů v půvabném rybníčku na návsi v Cepu)
IMG_0778.JPG
Aktualizováno ( 24. únor 2014 )
 
Obrázek...
image052.JPG
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS