VZPR Hluboká n/Vlt Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
JC_derby_11.jpg18.-19.10.2014

Derry (Cinderella Tercius) - 3. místo, I. cena, res. CACT
Ginny (Art's Ginny Tercius)  - 4. místo, I. cena
Blekýs (Black Berry Tercius) - 5. místo, I. cena
Eda (Exotic Lunas Now I'm Here) - neuspěl


Poslední všestranné zkoušky se konaly poblíž Temelína v půvabné krajině Vltavotýnska. Vyjeli jsme v početné sestavě: naše holky Ginny a Derry a kluci Blekýs a Eda. U Edy šlo o zkoušku, zda náročné dvoudenní klání vydrží, protože je ještě mladík nezkušený.

Rozlosovali jsme se zase nešikovně. Pavel se Zdenkem a s Ginny a Blekýsem byli v jedné skupině a jezdili jedním autem, ale jak já s Derry, tak Jolana s Edou jsme byli každý v jiné skupině a opět jedno auto chybělo. Nakonec mě vzal pod ochraná křídla Jarda Mach, ale Derry se ježdění s neznámým psem moc nelbilo. To jsme nevěděli, že po prvním půldni bude vše jinak.

Pavel se Zdenkem šli do lesa nejprve na tzv malý les, kde prošli bez problémů a pak na barvy, kde si vybrali první trojky. Blekýs nešel čistě následování a Ginny šla velmi nesoustředěně barvu.

Já začínala na poli. Derča vystřihla moc hezký handling, ale při přinášení jednoho bažanta se najednou bezůvodně zastavila, pustila ho a odcházela. Strašně jsem se lekla a zařvala povel, když vtom se Derry nahrbila a vyprázdnila. Jenže se nám to sečetlo, takže puštění kusu, zvednutí hlavy a povel byla jednička z přinášení. No, začalo to být o nervy, teď už si mohla v přnášení dovolit jen malou chybu. Slídění kupodivu zvládla za 4, ale rozhodčím se zdálo, že králíka jednou přešla a "zapřela". Já Derču znám, má spoustu nectností, ale nezapírá a kdyby zapřela, tak se o pár vteřin později nevrátí a králíka bez zaváhání bez povelu nepopadne. Ale rozhodčí to viděli jinak. Takže další jednička z přinášení. Teď už jsme museli mít z přinášení samé vyšší známky, protože dvojky už posílají do nižší ceny. V naší skupině na dohledávce 2 psi vypadli a nastal problém s kým budu jezdit.

Při návratu na základnu jsme zjistili, že Eda měl smůlu a nedohledal kachnu v rákosí, Jestli si ji zašlápl pod vodu, těžko říci. Rozhodčí ji hledal dobře 10  minut na úseku 2x2 metry a nemohli ji najít ani se psem, až nakonec Eda sáhl do trsu rákosí a kachnu vytáhl. Bohužel pozdě. Tím sice pro něj skončily zkoušky, ale vyřešil se problém dopravy. Jolana s Bárou mi dělaly doprovod a Derče morální podporu.

Odpoledne jsem šla s Derčou na "vodu". Uklidnila se a chodila moc pěkně. Celkem nepochopitelně pomalu šla dohledávku kachny v rákosí. Teprve dodatečně nám došlo, že měla vítr do zad, který se v rákosí točil a ona vždy po pár krocích zkoumala vítr. Donesla včas, ale "umělecký dojem" nebyl špičkový. Jenže Derča víc přemýšlí, než lítá a to se tak nelíbí. Ale čtyřku jsme dostali. Pak jsme ještě přejeli na marking. A protože nemůžeme mít zkoušky bez něčeho extra, hned za silnicí, tak 70-100 m od nás byl na sloupu vysokého napětí tak 10 m nad zemí opravář. Bára prorokovala, že si ho Derča všimne a udělá průšvih. No, ne sice úplně, ale měla pravdu. Rozhodčí hodil marking a asi po 3 vteřinách se opravář na sloupu pohnul a něčím bouchnul do konstrukce. Derry ho ostražitě sledovala. Už jsme dostali povel k vypuštění psa a Derry pořád koukala na sloup, místo ve směru, kterým měla běžet. Chvíli jsem čekala, pak jsem ji už musela vypustit. Samozžejmě vyrazila víceméně směrem mezi sloup a aport, v půlce si uvědomila, co se po ní chce, stočila se došla přesně ke kusu, který popadla a přinesla. Ale vybočení nám ohodnotili známkou 3. No nic, pořád jsme šli v první ceně, pokud nezkazíme přinášení králíka. Klid na stanovišti byl už bez problémů, Blekýs dostal trochu milosrdnou 4. Takže první den kromě Edy šli všichni dobře.

Druhý den šli kluci na vodu, kde neměli problémy, jen Ginny dostala 3 z markingu. Takže z naší party Blekýs vedl, Derča s Ginny byly na stejných bodech. Jenže před poslední disciplinou není nic hotovo.  Derry šla v lese bez problémů, Barvu vypracovala excelentně, navíc jsme ji měli v těžkém terénu přes rokli a potok a srnu jsem viděla až když ji Derry očichávala. I malý les byl bez problémů. Ginny udělala skvělý handling i slídění, ale opět si pokazila přinášení bažanta. Tím se dostala za Derry. Blekýsovi se nepovedlo slídění a co hůř, úplně se odpojil na handlingu, takže ztratil cenné body na poslušnosti. Ale všichni došli v první ceně.

K mému překvapení si nejlépe vedla Derry a dostala se do rozstřelu o 2-3 místo s dalším fletem Akimem. Byla jsem přesvědčená, že nemáme šanci, protože naši psi hodinu lítali a hráli si v lese, zatímco soupeř odpočíval. Derry jsem musel vzbudit, ale povedlo se mi ji namotivovat, takže měla rychlejší čas. Verdikt vrchního rozhodčího, že vítězem je pomalejší soupeř mě trochu překvapil (dala jsem sice jeden povzbuzující povel, ale soupeř si zas položil králíka a přebíral ho). Když jsem se ptala rozhodčích, jestli jsme tedy měli horší čas (přestože jsem věděla, že byla Derry rychlejší), jen omluvně mlčeli a krčili rameny. Vrchní pak kategoricky prohlásil, že vítězem rozstřelu je Akim, protože tak rozhodli. Z krásných zkoušek tak zůstala určitá pachuť na jazyku...

Ale dopadli jsme výborně. Derry byla celkově třetí, Giny čtvrtá a Blekýs pátý. Všichni mají slušnou pozici a šanci na kvalifikaci na MSR 2015.

Gratulujeme vítězce Katce Vrzalové s labradorkou Indiane. Vítězství si zasloužila a duhou gratulaci má za odvahu, že vedla dva psy z toho jednoho velmi svéhlavého česapíka. Ten bohužel nedokončil, tak jí to fena vynahradila.

Počasí nám přálo, psi šlapali dobře, takže to byl pěkný víkend.

Kompletní výsledky zde
Aktualizováno ( 25. leden 2015 )
 
Obrázek...
image050.JPG
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS