Vrh M Tisk E-mail
Napsal/a Eva   
stene2.jpg
Luna porodila 10.10. 2021 6 štěňátek, 3 fenky a 3 pejsky. Jeden pejsek se narodil velmi malý a slabý a přes veškerou péči nepřežil .

Takže máme 2 černé pejsky a tři fenky z toho dvě hnědé a jednu černou (jsou to první hnědá štěňata v naší chvatelské stanici).  Všechna štěňata jsou už v nových domovech.

Pravděpodobně plánujeme na jaro vrh po Joy of Life Tercius ze zajímavého zahraničního krytí.


Štěňata se narodila v noci z 10. na 11. října. Protože víc se jich narodilo desátého, zůstane všem toto datium narození. Zde budeme přidávat nové informace a do galerie fotky.
Zatím se mají k světu, dobře přibývají a máma se o ně vzorně stará. Mléka mají víc než dost. Zatím jsou označeni barevnámi stužkami (později oboječky). Ještě se o nich nedá psát individuálně. Máme jen seznam barev. Jména zatím plánujeme, ale první zájemci si mohou vybrat od M podle vlastního výběru. Tématicky plánujeme pro ostatní předsaskou Británii (keltské kořeny.

21. 10. Štěňata už mají přes kilo každé, začínají objevovat, že mají nožičky. Ale stále se spíš plazí, je to jistější. Oči začnou otvírat tak koncem týdne, ale stejně je pro ně hlavní čich a hmat. Máma Luna se o ně skvěle stará, má dost mléka, takže přikrmovat ještě nějakou dobu nebude třeba. Je to ideální stav - není téměř o čem psát. 

28..10. Dnes jsme fotili. Štěňata rostou, už mají otevřené oči, stříhali jsme drápky, odčervovali. Všichni se mají k světu, váží mezi 1700 - 2000 g. Začíná první seznamování se sourozenci a už jim je příjemná lidská náruč, krásně se přitulí. Začínají chodit, mají první zvukové projevy (vrčení, pískání). Individuálně se zatím moc neprojevují, ještě jsou moc malí. Místo bavlnek dostali obojky. Dnes měli první návštěvu budoucích majitelů jednoho pejska.
Už máme jména: Kluci Myron a Mael Duin (z irské mytologie mořeplavec a cestovatel), Holky: Maeve (královna Connachtu, jednoho s pěti irských království), Maura (irský přepis Marie) a Morgana Le Fay (sestra krále Artuše). K jednotlivám štěňatům se jména přiřadí až při čipování, (jen černá fena bude Maura).

3.10. Štěňata se už přikrmují. nejprve dostávali mléko pro štěňata a velmi rychle pochopili, jak se má jíst z misky. Dnes jsme jim už mléko vylepšili o trochu rýžové kaše pro děti a rozmixované kuřecí maso. Velmi jim chutnalo (viz fotogalerie.) Po jídle je vždy jde máma umýt. Štěňata už reagují na lidský hlas a mají zájem o kontakt. Rozdíly jsou mezi nimi velmi malé. Jak exteriér, tak povahy se budou ještě měnit. Zatím jsou všechny charakteristiky velmi orientační.

14.10. Dlouho jsme neaktualizovali, protože jsme nestíhali fotit. Mezitím štěňata už baští máčené granule, sekané kuřecí maso s rýží, občas tvaroh. Už chodí na zahradu, zkoušejí, jak se chodí po oblázcích na záhonech a občas se snaží o zahradnické práce. Seznámili se se schody. První byla černá fenka a schody vzala kutálením dolů. Podruhé už seběhla, asi o něco rychleji, než by chtěla, ale ustála to. Venku se jim i přes nepříznivé počasí líbí. Budou zvyklí na trávu i jiné povrchy. V bedně odmítají být. Už spí doma na jedné hromadě s mámou Lunou a babičkou Tiou. Docela jsou otužilí. Na focení jsou špatné podmínky, bez blesku je vše rozmazané, tak máme jen pokusy o postoje a portréty. Ty se jednak dají fotit s bleskem a přece jen štěňata se tolik nehýbou. Všechna štěňata mají pěkné silné kostry i hnědé holky, které bývají drobnější, jsou dobře stavěné. Ne všem se focení líbilo (fotili jsme na zídce a někteří to neocenili) a u některých jsme ideálního postoje nedosáhli. Snad příště.

20.11. Štěňata už řádí venku. V ohrádce odmítají být zavřená, spí s dospělými holkami. Tia je zodpovědná babička a mládež hlídá, nechá si od nich líbit skoro vše. Luna ještě kojí, i když už jsou docela velcí. Štěňata už baští rýži s mase a na střídačku máčené granule, občas mezi to tvaroh. Už se zažínají trochu rýsovat povahy (ale vše se ještě může měnit). Dnes stáli v krásných postojích. Váhově ani velikostí se od sebe moc neliší.

23.11. Dnes byla štěňata prohlédnuta veterinářkou, naočkovaná a čipovaná. Paní doktorka je pochválila, že jsou to silná a zdravá štěňata. Všichni zvládli očkování i čipování statečně, seznámili se i s naší Budějovickou smečkou. Zvládli první cestu autem (ze Soběslavi do Českých Budějovic a zpět). První cestu prořvali, druhou už byli tak unavení, že spali jak zabití. Měli spoustu zážitků, ale nebojí se.

28.11. Štěňata jsou už připravena opustit rodnou bedýnku. Jsou naočkovaná, 3x odčervená. Umějí jíst maso s rýží, granule suché i máčené, začínají se učit chodit se venčit ven. Mají kolem 7 kg. Dnes běhali i ve sněhu, ale chápou, že když je jim zima, musí se schovat do tepla. Mají rádi lidi, jsou kontaktní. Chystáme jim výbavičku na cestu, ale ještě musí týden počkat. Myslím, že jim 8 týdnů u mámy prospěje. Máma jim ještě občas dá napít, ale je to spíš symbolické. Jinak už jsou kompletbě převedená na tuhou stravu. Už si dokážou vymýšlet. Ledakam už vlezou a začíná být s nimi legrace. Oblíbená hračka jsou tkaničky od bot.

4.12. Už jsou velcí, skoro odstavení, kompletně schopní odejít do nových domovů. Dnes odjel první a zabydlel se bez problémů se starším kamarádem (vlastně strýčkem - starším bratrem Luny Gerrym). V příštím týdnu odjedou další. Zbyde jen Aura (Maura Tercius), ale bude mít mámu a babičku. Tia si štěňata moc užívala.Luna byla výborná matka a celá smečka spala na jedné hromadě. Budou nám chybět, ale všichni doma zůstat nemohou.
10.12. V neděli odjede poslední pejsek a uzavře se domácí historie vrhu M. Doufám, že s majiteli budeme v kontaktu i nadále. Všichni jsou moc sympatičtí a štěňata se budou mít dobře.

Pejsek modrý - Myron - v novém domově
28.11. Vyrovnaný šikovný pejsek, s hezkou hlavou, příjemnou povahou a pěkným exteriérem. Ocení jak pomazlení, tak nějakou lumpárnu.
20.11. Pejsek s velmi příjemnou povahou. Je dostatečně akční, dost průbojný, ale není zas moc divoký. Má pěknou postavu a hezkou hlavu. Mazel bude.
14.10. Začíná být průzkumník, troufá si dál. Ale stále je mazel. Oba kluci jsou hodnější a klidnější, než jejich sestry. Je o málo mohutnější, než bratr. Na fotkách je vidět, že bude pěkný. 
3. 10. Klidný vyrovnaný pejsek, velmi cílevědomě si jde za jídlem, ale jinak většinu alotrií přenechává sestrám. Okolí zkoumá, jako všichni. Při focení napůl spal, jinak nevypadá tak nahlouple.
28.10. Větší silnější, ale ne o moc. Zatím se nedá o povaze moc říci. Vypadá čilý a vyrovnaný
Pejsek zelený - Mael Duin - v novém domově, jmenuje se Max
28.11. Velký mazel. Není žádná buchta, umí se vydat a průzkumy, ale člověk ho zajímá asi nejvíc. Nejvíc si hraje s babičkou Tiou. Má operativně odstraněnou drobnou kosmetickou vady víčka, nebude do chovu.
20.11. Klidnější rozvážný pejsek. Labužník, jídlo se mu musí dát extra, protože by mu ho sourozenci zbaštili, on si ho vychutnává. Ale nacpe se pořádně, drobný není. Vypadá hezky. A je nejmazlivější ze všech. Má jemnější povahu, ale nenechá si všechno líbit. S ostatními si hraje, běhá, je čiperný.
14.10. Hodný mazlivý pejsek, nejvíc si předchází babičku Tiu. Už se také pustí dál a zkoumá (dnes zahradničil), ale o málo víc si hlídá buď člověka nebo Tiu. Má hezkou hlavu, bude mít na nose hřebínek chlupů (ridge), což je jen vlasový vír, ne vada. Zatím mu roste hlava, tak má trošku zapadlé oči, uvidíme, až ho prohlédně naše paní doktorka. Ale je to vymazlený milý pejsek.
3. 10. Jak byl drobnější, tak většinu času věnuje jídlu a posilujícímu spánku. Už dohání váhově větší, jednu sestru už předehnal. O okolí se zajímá, ale zatím je spíš klidnější. I ten při focení napůl spal a také normálně vypadá inteligentněji. 
28.10. O málo drobnější, ale velice cílevědomý u jídla. Zatímco ostatní se převalují a hledají, kde by se jim nejlépe pilo, on už je přisátý a cpe se.
Fenka červená (černá barva) Maura - zůstává doma, říkáme jí Aura
28.11. Paní domácí. Je to sebevědomá fenka, zvědavá, čilá. Panička si s ní docela užije. Vypadá pěkně, zatím je chundelatá, bude mít delší srst. Myslím, že tam budou i pracovní vlohy.
20.11. Naše dračice. Temperamentní, uřvaná když se jí něco nelíbí (třeba je zavřená v ohrádce) ale opatrná, když se někde děje něco nebezpečného (třeba shodí koště). Je kontaktní, milá.
14.10. Tak tahle zůstane doma. Zůstaneme věrni černé barvě. Je to pěkná dračice, pokouší se zahradničit, první se jí povedlo spadnout ze 3 schůdků za zahradě. Když je zavřená v bedně, vytvale huláká. Je zvědavá, drzá ale přiměřeně opatrná (podruhé si na schody dala pozor a seběhla, sice o něco rychleji, než by se jí líbílo, ale po svých). 
3. 10. Největší dračice. Šmejdí po bedně, dokáže se dost nahlas ozvat, okusuje sourozence, umí i ňafnout. Pokud se povede i exteriérově, má největší šanci zůstat doma. (především máme slabost pro černé)
28.10. Od narození nejčilejší, umí se řádně ozvat, nespokojeně vykřikuje, když se jí neco nelíbí, přitulí se na ruce a je u člověka spokojená. Je největší (a prvorozená)
Fenka žlutá (hnědá barva) Morgana le Fay - V novém domově, říká se jí Mori
28.11. Fenka u které lituju, že nezůstává také doma, ale máme stop stav. Šmejdí, je zvědavá, temperamentní. Konečně pochopila, že se dá i mazlit a užívá si to. Ale vypadá, že by mohla být šiovná na nějakou práci.
20.11. Vylouplo se z ní pěkné číslo a pokušitelka. Vrhá se na sourozence, zakusuje je, pořád někde šmejdí. Je asi nejtemperamentnější. Mazlí se ráda, ale nesmí jí nic utéci. To je po mazlení, jde se do akce. Bude asi šikovná na práci.
14.10. Vypadá nenápadně. Pozoruje okolí a pak ze zálohy člověku zakousne nohavici, nebo rozváže tkaničky. Venku se jí líbí, je celkem akční. Bude s ní legrace. Když je v akci, jde mazlení stranou, jinak je milá.
3. 10. Z fenek nejdrobnější, čiperná holka. Také se umí ozvat a také okusuje častěji sourozence. Šmejdí po bedně. Vypadá, že bude šikovná.
28.10. Živá šikovná fenka. Hnědě sestry jsou si exteriérem i povahou poměrně dost podobné.
Fenka fialová (hnědá barva) Maeve - V novém domově, jmenuje se Viki
28.11. Z fenek je nejklidnější, i když jí také nejsou lumpárny cizí. Je mazlivá, přítulná. Má pěknou, silnou kostru a moc hezkou hlavu.
20.11. Je žravá, veselá. Do jídla jede jak tank. Jinak je ohromný mazel. Umí se ozvat, když je někde zavřená (v bedýnce s černou sestrou hulákaly jak o život, dokud jsme je nepustili, pak byl klid), ale jinak je o něco klidnější,než sestry. Je hezká a milá.
14.10. Také fena s názorem. Pokud jsou zavřené, když se jim nechce spát, s černou sestrou dokážou hulákat, dokud je někdo nepustí. Je celkem aktivní, je mazlivá. Venku je dost průzkumnice, ale ne sebevrah.
3. 10. Z fenek asi nejklidnější, jen když se přinese jídlo (nebo máma),tak je jak tank. Do misky si i vleze, nestačí jen jíst, musí se i koupat. Ale jinak je docela hodná.
28.10. Také čiperná fenka, o něco mohutnější, než sestra. mazel jako všicni ostatní.

Fotogalerie
DSC_1187.JPG
DSC_1192.JPG
DSC_1200.JPG
DSC_1293.JPG
DSC_1295.JPG
DSC_1300.JPG
DSC_1303.JPG
DSC_1307.JPG
DSC_1311.JPG
DSC_1317.JPG
DSC_1322.JPG
DSC_1326.JPG
DSC_1333.JPG
DSC_1340.JPG
DSC_1343.JPG
DSC_1502.JPG
DSC_1507.JPG
DSC_1512.JPG
DSC_1517.JPG
DSC_1520.JPG
DSC_1527.JPG
DSC_1534.JPG
DSC_1537.JPG
DSC_1540.JPG
DSC_1551.JPG
DSC_1559.JPG
DSC_1561.JPG
DSC_1563.JPG
DSC_1566.JPG
DSC_1573.JPG
DSC_1580.JPG
DSC_1587.JPG
DSC_1594.JPG
DSC_1601.JPG
DSC_1605.JPG
DSC_1620.JPG
DSC_1623.JPG
DSC_1639.JPG
DSC_1644.JPG
DSC_1655.JPG
DSC_1663.JPG
DSC_1668.JPG
DSC_1674.JPG
DSC_1680.JPG
DSC_1684.JPG
DSC_1694.JPG
DSC_1703.JPG
DSC_1710.JPG
DSC_1717.JPG
DSC_1721.JPG
DSC_1723.JPG
DSC_1724.JPG
DSC_1726.JPG
DSC_1733.JPG
DSC_1743.JPG
DSC_1749.JPG
DSC_1757.JPG
DSC_1762.JPG
DSC_1769.JPG
DSC_1773.JPG
DSC_1779.JPG
DSC_1786.JPG
DSC_1789.JPG
DSC_1795.JPG
 

Aktualizováno ( 24. březen 2022 )
 
Obrázek...
image027.jpg
 
Poslední novinky
 
Oblíbené
 
 
Menu
Domů
Naši psi
Chovní psi z naší CHS
Výstavy a zkoušky
Odchovy
Úspěchy našich odchovů
Vyprávění
Různé informace
Program SR-Lov
Odkazy
English Info
Fotogalerie
Napište nám
O nás

 


Tercius - Flat Coated Retriever
Design by cmslounge     RSS